- Procedury zostały opracowane na podstawie zapisów:
- ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi do lat 3,
- rozporządzeniaMinistraRodzinyiPolitykiSpołecznejzdnia19września2023 r. w sprawie standardów opieki sprawowanej nad dziećmi w wieku do
lat 3,
- rozporządzeniaMENiSzdnia31grudnia2002rokuwsprawiebezpieczeństwai higienywpublicznych iniepublicznych szkołachiplacówkach,
- ustawyz20czerwca1997r.Prawooruchudrogowym.
- Celprocedury:
Określenie szczegółowych obowiązków rodziców i personelu w żłobku podczas przyprowadzania do żłobka i odbierania ze żłobka dziecka przez rodziców/ prawnych opiekunów lub ,,upoważnioną przez nich osobę zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo”.
- Zakresprocedury:
Procedura dotyczy zasad postępowania w czasie sprawowania opieki nad dzieckiem od momentu przyprowadzenia do żłobka, czyli przekazania dziecka w ręce opiekuna w żłobku, do momentu odebrania dziecka ze żłobka, czyli przekazania dziecka w ręce rodziców.
- Uczestnicy postępowania - zakres odpowiedzialności:
- Rodzice/prawniopiekunowiesązobowiązaniosobiściepowierzyćdzieckoopiekunowiw żłobku,cooznacza,żewprowadzajądzieckodoodpowiedniejszatni.Rodzice/inneosobydorosłeprzeznichupoważnioneodbierajądzieckoz szatni bezpośrednio od opiekunaw żłobku.
- Opiekunwżłobkubierzepełnąodpowiedzialnośćzadzieckoodmomentujegoprzekazania przez rodziców - wejścia do sali - do momentu odebrania dziecka przezrodziców.
- Pozostały personel żłobka ponosi współodpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieckaodmomentu jego wejściadosali domomentu odebraniadzieckaprzezrodziców.
- Opis procedury – realizacja działań.
- Przyprowadzanie dziecka do żłobka. We wszystkich działaniach dorosłych widocznajesttroskaozapewnieniestałego rytmu dnia, wpływającego na rozwój dziecka uczęszczającego do żłobka.
- Za bezpieczeństwo dzieci w drodze do żłobka i ze żłobka odpowiadają rodzice/prawniopiekunowie.
- Rodzice osobiście powierzają dziecko opiekunowi, co oznacza, że zobowiązanisą wprowadzić dziecko do szatni w żłobku – w ten sposób umożliwia siędziecku codziennie indywidualnie powitane przez znanego mu opiekuna, którybezpośrednio od rodzica przejmuje nad nim opiekę. Powitaniu i pożegnaniu to-warzyszyatmosferaspokoju, braku pośpiechu.
- Opiekun umożliwia dziecku pożegnanie się z rodzicem w sposób, jaki preferu-je, wspiera rodzica, który ma trudności z rozstaniem się z dzieckiem, umożliwiadziecku przynoszenie rzeczy osobistych, które są dla niego ważne (stwierdzając uprzednio czy są dla dziecka bezpieczne), np. zabawki,przytulanki,poduszki, któredziecko możemiećzesobątak długo,jakchce.
- Opiekunbierzepełnąodpowiedzialnośćzadzieckoodmomentujegowejściadosali.
- Rodzice/ opiekunowie, nie mogą zezwolić by ich dziecko samodzielnie wcho-dziło do sali zabaw, biorąc na siebie pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwoswojego dziecka wczasieprzechodzeniazszatni do salizabaw.
- Personel żłobka nie ponosi odpowiedzialności za życie, zdrowie i bezpieczeń-stwo dziecka pozostawionego przez rodziców/ opiekunów na terenie żłobka,lecz przed wejściem do budynku, w szatni, pozostawienie przed zamkniętymidrzwiami salizabaw.
- Rodzice/prawniopiekunowiemająobowiązekprzyprowadzeniadożłobkadzieckazdrowego.Wszelkiedolegliwościdzieckazobowiązanisązgłaszaćopiekunowii udzielać wyczerpującychinformacjinaten temat.
- Opiekun żłobka ma prawo odmówić przyjęcia dziecka, jeśli jego stan sugeruje,żeniejestono zdrowe.
- Odbieraniedzieckazeżłobka.
- Zawłaściweprzestrzeganiezasadprzyprowadzaniaiodbieraniadzieckazeżłobka odpowiedzialnisąrodziceorazopiekunw żłobku.
- Na pierwszym zebraniu organizacyjnym rodzice są informowani o zasadachprzyprowadzania iodbiorudzieci.
- Odbiór dziecka ze żłobka jest możliwy wyłącznie przez rodziców bądź inneosobydorosłeprzeznichupoważnione.
- Rodzice (opiekunowie prawni) ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpie-czeństwodzieckaodebranegozeżłobkaprzezupoważnionąprzeznichosobę.
- Wydanie dziecka innym osobom, niż rodzice/ prawni opiekunowie może nastą-pić tylko w przypadku pisemnego upoważnienia do odbioru dziecka podpisane-go przez rodziców/ prawnych opiekunów.
- Jeśli dziecko będzie się opierało, płakało lub z innych przyczyn nie będziechciało wyjść ze żłobka z upoważnioną osobą przez rodziców, nadal pozostaniepod opieką opiekuna, który niezwłocznie skontaktuje się telefonicznie z rodzi-cami w celu ustaleniadalszegopostępowania.
- Opiekun każdej grupy jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji adresów za-mieszkania, miejsca pracy i numerów kontaktowych rodziców, prawnych opie-kunów dzieci oraz osób upoważnionych pisemnie przez rodziców do odbiorudziecka.
- Opiekun w żłobku, w razie najmniejszych wątpliwości, ma obowiązek spraw-dzić zgodność danych osoby odbierającej dziecko ze żłobka z dokumentem toż-samości. Jeśli okaże się, że dane nie są zgodne, opiekun żłobka powiadamia ro-dziców/ prawnych opiekunów i dyrektora żłobka oraz nie wydaje dziecka dowyjaśnieniasprawy.
- Odbiórdzieckanastępujewdanejgrupiedogodziny16.30.
- Opiekunmusiwidziećktoodbieradzieckozeżłobka.
- Dopuszczasięmożliwośćwydaniadzieckainnejosobie,niżwymienionew upoważnieniu, jednak wyłącznie po uprzednim przekazaniu takiej informacjiprzez rodziców/ prawnych opiekunów bezpośrednio opiekunowi żłobka w for-miepisemnej.
- Opiekunżłobkanie wydajedzieckanaprośbę rodzica/prawnego opiekunazgłaszaną telefonicznie.
- Rodzice ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbiera-negozeżłobkaprzez upoważnionąprzeznich osobę.
- Życzenie rodziców dotyczące nieodbierania dziecka przez jednego z rodzicówmusibyćpoświadczoneprzez orzeczeniesądowe.
- Rodzice/ opiekunowie zobowiązani są przekazać aktualne telefony kontaktowe.
- Nieodebranie dziecka ze żłobka lub zgłoszenia się po dziecko osoby niemogącejsprawować opieki.
- Dzieci ze żłobka powinny być odbierane najpóźniej do godziny 16.30.
- W przypadku braku możliwości odbioru dziecka ze żłobka (w godzinach pracyżłobka - sytuacje losowe) rodzice lub opiekunowie zobowiązani są do poinfor-mowania telefonicznego o zaistniałej sytuacji oraz do uzgodnienia innego spo-sobuodbioru.
- W przypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy żłob-ka, opiekun w żłobku zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców lubosobyupoważnionedoodbioruo zaistniałejsytuacji.
- W przypadku gdy pod wskazanymi przez rodziców numerami telefonów (praca,dom, tel. komórkowy) nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodzi-ców lub osób upoważnionych do odbioru dziecka opiekun powiadamia dyrekto-ra żłobka o sytuacji. Dyrektor podejmuje decyzję o powiadomieniu Policji
z prośbą o podjęcie dalszych działań przewidzianych prawem, łącznie z umiesz- czeniem dziecka w pogotowiu opiekuńczym lub o odprowadzeniu dziecka do domu, jeśli rodzice/ prawni opiekunowie lub inne osoby upoważnione do od- bioru dziecka są w domu i z obserwacji wynika, że mogą sprawować opiekę nad dzieckiem (np. nie są pod wpływem alkoholu, środków odurzających, itp.).
- Z przebiegu zaistniałej sytuacji należy sporządzić protokół zdarzenia, podpisa-ny przez świadków, który zostaje przekazany do wiadomości dyrektora. Całośćzdarzenia powinna się odbywać pod nadzorem Policji. Dalsze czynności zwią-zanezumieszczeniemdzieckawPogotowiuOpiekuńczympodejmujePolicja.
- Próby odbierania dziecka ze żłobka przez rodzica (opiekuna prawnego) będącego pod
- Opiekun żłobka stanowczo odmawia wydania dziecka ze żłobka w przypadku,gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko wskazuje na spożycie alkoholulub przejawia agresywne zachowanie i nie jest ona w stanie zapewnić dzieckubezpieczeństwa. W tym przypadku opiekun wzywa drugiego rodzica lub innąupoważnionądo odbioru dzieckaosobę.
- Opiekun powiadamia dyrektora żłobka, który wydaje dyspozycje, mające nacelu odizolowanie dziecka od rodzica/ opiekuna znajdującego się pod wpływemalkoholu lubinnychsubstancji odurzających(np.:narkotyków).
- Po zdarzeniu dyrektor żłobka przeprowadza rozmowę z rodzicami w celu wyja-śnienia zaistniałej sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania zasad okre-ślonychw niniejszychprocedurach.
- W przypadku, gdy sytuacja odbioru dziecka przez rodzica/ opiekuna będącegopod wpływem alkoholu lub narkotyków powtarza się, dyrektor żłobka lub opie-kun powinien rozpoznać sytuację domową i rodzinną dziecka i jeżeli zachodzitaka konieczność powiadomić Sąd rodzinny o wgląd w sytuację rodzinną dziec-ka.
- wpływem alkoholu lubinnych substancjiodurzających(np.: narkotyków).
- Odbiór dziecka ze żłobka przez rodzicówrozwiedzionych, żyjących w separacji lubwwolnymzwiązku.
- Opiekun w żłobku wydaje dziecko każdemu z rodziców, jeśli ma on zachowaneprawarodzicielskie,oile postanowienie sądu niestanowi inaczej.
- Jeśli do żłobka zostanie dostarczone postanowienie sądu o sposobie sprawowa-nia przez rodziców opieki nad dzieckiem, opiekun żłobka postępuje zgodnie
z tym postanowieniem.
- O każdej próbie odebrania dziecka przez rodzica/ opiekuna nieuprawnionego doodbioru, opiekun żłobka powiadamia dyrektora żłobka i rodzica/ opiekuna sprawującegoopiekęnad dzieckiem.
- W sytuacji kryzysowej, np. kłótnie rodziców, wyrywanie sobie dziecka, itp.opiekunlubdyrektor powiadamia Policję.