Pójście dziecka do żłobka wiąże się z rozstaniem z opiekunami, znanymi pomieszczeniami, zabawkami oraz rytmem dnia. Dziecko wchodzi w nowe otoczenie, co wywołuje w nim zdziwienie i zaciekawienie, ale także budzi lęk. Z tych względów jest to dla Malucha trudne doświadczenie, które powoduje zachwianie poczucie bezpieczeństwa. Kiedy dziecko przystosuje się do nowych warunków, przechodzi przez OKRES ADAPTACJI, który może trwać od dwóch tygodni do trzech miesięcy.
ZMIANY ZACHOWANIA POJAWIAJĄCE SIĘ W OKRESIE ADAPTACJI:
- zaburzenia snu (zrywanie się, płacz, lęki nocne, trudności podczas zasypiania),
- wymioty, brak apetytu, odmowa przyjmowania posiłków na terenie żłobka,
- może powrócić moczenie się dzienne i nocne,
- mogą pojawić się lęki, niepokój,
- dziecko może przejawiać agresję, złość,
- dziecko może nie odzywać się podczas przebywania w żłobku,
- dziecko może nie bawić się w żłobku, nadrabiając to nadmierną aktywnością w domu,
- płacz i niepokój podczas rozstawania się z rodzicami lub opiekunami.
Okres adaptacji jest trudny dla dziecka i dla rodzica. Wasz maluch bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebuje waszego zainteresowania i czasu. Dziecko może być pobudzone, płaczliwe, zaborcze, zazdrosne o każdą chwilę spędzoną z Wami. W ten sposób trudności związane z nową sytuacją dziecko odreagowuje w domu w bezpiecznych warunkach.
Jak możemy pomóc swojemu dziecku........
- Jeśli dziecko jest starsze tj. 1,5 roku i więcej przed pójściem do żłobka wytłumaczcie mu powody rozłąki i uprzedźcie, czego może się spodziewać. Nie koloryzujcie, trzymajcie się rzeczywistości. Powiedzcie, że będą tam nowi koledzy i koleżanki ale trzeba będzie pozostać bez rodziców.
- Nie zostawiajcie dziecka w żłobku od razu na cały dzień. Zacznijcie od dwóch godzin stopniowo wydłużając czas pobytu.
- Przy rozstaniach ważne jest aby rodzice byli zdecydowani, z jednej strony nie spieszyli się, tak aby dziecko poczuło się bezpieczne, a z drugiej strony aby nie przedłużali rozstania.
- Nie wymykajcie się ukradkiem. Zostańcie z dzieckiem chwilę w szatni, pożegnajcie się z nim czule ale stanowczo. Podczas oddawania dziecka pod opiekę nie trzymajcie go na rękach – tylko za rękę.
- Nie mówcie „Zaraz wrócę” – określcie czas kiedy przyjdziecie po dziecko, np. „przyjdę po ciebie jak skończę pracę”.
- Jeśli Twoje dziecko weszło już na salę, nie zaglądaj by zobaczyć, co robi jak się bawi, czy płacze… .
- Po powrocie do domu zadbajcie o to, by dziecko mogło odreagować swoje emocje.
Postarajcie się o chwilę tylko dla dziecka, np. wspólna zabawa, spacer. - Starajcie się nie dostarczać dziecku dodatkowych atrakcji. Waszemu maluchowi potrzebna jest teraz Wasza obecność, uwaga i wyrozumiałość.
- Pamiętaj, że każde dziecko ma swój czas dorastania do wymogów życia.
Wspierając dziecko w pierwszych tygodniach jego pobytu w żłobku bądźcie spokojni i opanowani, nie pozwalajcie sobie na łzy i niepokój - dzieci natychmiast wyczuwają nastrój rodzica. Najważniejszym aspektem pomyślnego przejścia adaptacji jest zaufanie do placówki oraz opiekunów - rodzic musi być przekonany, że dziecku nie dzieje się żadna krzywda. Słuchanie porad i współpraca między personelem a rodzicami oraz zaufanie i pewność podjęcia dobrej decyzji są kluczem do prawidłowej adaptacji dziecka w żłobku.