Dzieci są szczególną grupą, która nie zawsze stosuje się do wszystkich zasad higieny. Stąd prawdopodobieństwo wystąpienie chorób pasożytniczych u dziecka jest większe niż u osoby dorosłej. Zakażenia pasożytnicze to lekceważony problem. Tymczasem na świecie coraz częściej zwraca się uwagę na to, że pasożyty i wydzielane przez nie toksyny są przyczyną wielu objawów. Bardzo często nie podejrzewamy nawet, że dolegliwości, które widzimy u naszego dziecka mogą być powodowane obecnością pasożytów w organizmie naszego malucha.
Dzieci, nawet jeśli znają zasady higieny, nie zawsze ich przestrzegają. Nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, nie zrezygnują z zabawy w piasku, który często bywa toaletą dla zwierząt. Dlatego nieustannie są narażone na inwazję pasożytów takich jak: owsiki, glista ludzka, lamblia czy toksoplazma.
Drogi zarażenia pasożytami
Najczęstszą drogą zakażenia pasożytami jest droga pokarmowa. Niedokładne mycie warzyw czy owoców, picie zanieczyszczonej wody, jedzenie surowego mięsa czy niedokładna obróbka termiczna potraw to bardzo częste powody zakażeń pasożytami. Jednak nie bez powodu choroby pasożytnicze nazywane są „chorobami brudnych rąk”, ponieważ do zakażenia dochodzi gdy niewłaściwie dbamy o higienę dłoni: po zabawach w piaskownicy, przed jedzeniem, wyjściu z toalety czy zabawie ze zwierzętami.
Objawy zakażeń pasożytami
Objawów zakażenia pasożytami jest bardzo wiele. Niejednokrotnie szukamy przyczyny różnych dolegliwości naszego dziecka u lekarzy pediatrów, alergologów czy gastrologów. Tymczasem przyczyną złego samopoczucia są pasożyty. Do objawów możemy zaliczyć:
- bóle brzucha,
- bóle głowy,
- wymioty,
- biegunki,
- zaparcia,
- wysypki,
- brak apetytu,
- zgrzytanie zębami,
- kaszel,
- stany podgorączkowe,
- częste infekcje,
- bladość skóry i sińce pod oczami,
- nadpobudliwość bądź drażliwość,
- trudności ze skupieniem uwagi,
- kłopoty ze snem.
Zapobieganie i radzenie sobie z pasożytami
Najistotniejszą sprawą w profilaktyce chorób pasożytniczych jest odpowiednia higiena, głównie rąk, ale także higiena przy przygotowywaniu posiłków. Musimy nauczyć nasze dziecko zasady, że nie można wkładać rąk do buzi i przypominać o częstej higienie dłoni (po przyjściu z podwórka, po zabawach ze zwierzętami, bezwzględnie przed spożywaniem posiłków czy skorzystaniu z toalety). Sami musimy dbać o bardzo dokładne mycie warzyw i owoców, ale także naczyń i miejsc gdzie przygotowujemy posiłki. Dbajmy o dokładną obróbkę termiczną mięs. Pilnujmy aby nasze dzieci piły czystą, przegotowaną wodę.
Gdy już dojdzie do zakażenia pasożytami musimy wdrożyć leczenie a także zadbać o dokładne oczyszczenie domu z możliwych jaj pasożytów. Należy posprzątać mieszkanie, wyczyścić łazienki i toalety, a także klamki w drzwiach preparatami dezynfekującymi. Bieliznę pościelową i piżamki należy prać w wysokiej temperaturze i bardzo dokładnie prasować. Pamiętajmy również aby dziecko miało zawsze czyste i krótko obcięte paznokcie.
Pasożyty bardzo lubią cukier warto więc ograniczyć spożycie słodyczy i podaż cukru do organizmu, nie lubią natomiast czosnku czy pestek dyni.
Leczenie farmakologiczne należy skonsultować z lekarzem. Dostępnym obecnie lekiem bez recepty zwalczającym pasożyty jest Pyrantelum.
Opracowano na podstawie "ABC chorób wieku dziecięcego"